Strona głównaAktualnościWypadki w zakładach produkcyjnych – czy można ich uniknąć?

Wypadki w zakładach produkcyjnych – czy można ich uniknąć?

Strzelce Opolskie, czwartek godzina 8 rano, miastem wstrząsa wybuch. W fabryce Kronospan dochodzi do eksplozji i pożaru w części linii, w której przygotowuje się surowiec - wióry drzewne - do produkcji płyt OSB. Nie było ofiar.

 

Strzelce Opolskie, czwartek godzina 8 rano, miastem wstrząsa wybuch. W fabryce Kronospan dochodzi do eksplozji i pożaru w części linii, w której przygotowuje się surowiec - wióry drzewne - do produkcji płyt OSB. Nie było ofiar https://bit.ly/34LrF0t

 

Kraków, piątek nad ranem, w hucie ArcelorMittal produkującej stal dochodzi do wybuchu gazu. W piecu koksowniczym zbiera się zbyt wysokie ciśnienie, co doprowadza do wybuchu urządzenia. W wypadku ginie jedna osoba, druga jest w stanie ciężkim. https://bit.ly/34GLqGf 

 

Wypadki przyczyniają się do wzrostu świadomości

Jet nam niezmiernie przykro czytać takie informacje. Do takich wypadków dochodzi często mimo najwyższych starań poczynionych w zakładach w kierunku bezpieczeństwa. Liczymy jednak, że takie zdarzenia przyczynią się do wzrostu świadomości profilaktyki przeciwwybuchowej - bo jest dobrze póki nic się nie dzieje. Niestety, jak dowodzą ostanie wypadki - dzieje się, dzień po dniu dochodzi do wybuchu w dwóch różnych fabrykach.

 

Inwestycja w bezpieczeństwo to nie tylko wymierne korzyści finansowe - koszty ponoszone na poprawę bezpieczeństwa są znacząco niższe, niż koszty przestojów czy napraw w razie zdarzeń awaryjnych. W wyniku wypadku prace urządzeń są, na krócej lub na dłużej, wstrzymywane, w zależności od tego, jak poważne były skutki zdarzenia. To, jak nietrudno sobie wyobrazić, wiąże się z kosztami dla zakładu. Jednak inwestycja w bezpieczeństwo to przede wszystkim inwestycja w zdrowie i życie pracowników, a także we własny spokój, który daje pewność, że zostało zrobione wszystko, co można w kierunku bezpieczeństwa, a odpowiedzialność zostaje zdjęta z barków właściciela.

 

Pierwszy krok do świadomości - szkolenia z zakresu bezpieczeństwa technicznego

Cieszymy się, że świadomość profilaktyki przeciwwybuchowej wciąż wzrasta - widzimy to w zainteresowaniu naszą ofertą szkoleń. Najczęściej szkolimy w obszarze związanym z ATEXem czyli strefami zagrożenia wybuchem (tzw. strefami Ex). Zainteresowaniem cieszą się również  szkolenia w zakresie bezpieczeństwa procesowego, funkcjonalnego, pożarowego, ochrony odgromowej i przepięciowej oraz w innych dziedzinach z zakresu bezpieczeństwa. Nie ustajemy z propagowaniem wiedzy o bezpieczeństwie nawet teraz, w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Współczesne technologie umożliwiają z powodzeniem prowadzenie szkoleń w trybie online - w czasie rzeczywistym, utrzymując pełny kontakt pomiędzy trenerem a uczestnikami.

 

Profilaktyka przeciwwybuchowa w zakładzie

Profilaktyka przeciwwybuchowa w zakładach cieszy się coraz większym powodzeniem, nie tylko w kwestiach dopełniania przepisów w tym zakresie, ale także w ramach dobrej praktyki. Z naszych usług w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego korzysta coraz więcej zakładów. Wspomagamy naszych klientów w procesach analitycznych z obszarów takich jak: ATEX, SEVESO, bezpieczeństwo procesowe, bezpieczeństwo funkcjonalne (SIL) czy przeciwpożarowe. Przeprowadzone analizy i oceny ryzyka pozwalają uzyskać pełny i rzeczywisty obraz zagrożeń i ryzyka przypisany do części lub całości zakładu przemysłowego.

 

Nie bądźmy mądrzy po szkodzie, nie liczmy, że „jakoś to będzie”. W celu zapobiegania występowania niebezpiecznych wypadków związanych z realizowanymi procesami technologicznymi i produkcją zminimalizujmy losowość, przekazując kwestie bezpieczeństwa w zakładzie w ręce ekspertów.

  

EKO-KONSULT Spółka z o.o.

ul. Narwicka 6, 80-557 Gdańsk

+ 48 58 554 31 38 (39)

Napisz do nas:

biuro@ekokonsult.pl

ekspertyzy@ekokonsult.pl

Oddział w Krakowie:

32-095 Modlnica,
ul. Częstochowska 48

+48 669 890 009

rsienko@ekokonsult.pl

+48 58 520 77 53
Polityka prywatnościPolityka cookies