Doświadczenia, nie tylko polskie, z zakresu ocen oddziaływania na środowisko wskazują, że konsultacje prowadzone podczas całego procesu opracowywania raportu OOS oraz wdrażania jego ustaleń są istotnym czynnikiem użyteczności tej procedury
w procesie decyzyjnym. Niedostatek konsultacji często prowadzi do konfliktów z lokalnymi społecznościami, co skutkuje dodatkową pracą, opóźnieniem w uzyskiwaniu decyzji oraz realizacji przedsięwzięcia lub dodatkowymi kosztami.
Dogodnym etapem inicjowania konsultacji może być ustalanie skali i zakresu oceny. Jest to moment, w którym inwestor może prowadzić nieformalne konsultacje z zainteresowaną lokalną społecznością.
Przedmiotem konsultacji mogą być opcjonalnie:
Wydłużony proces konsultacji społecznych powinien umożliwiać zebranie opinii
w różnym zakresie:
Konsultacje prowadzone z inicjatywy inwestora lub autorów raportu OOS mają charakter fakultatywny, co nie oznacza, że w wielu przypadkach nie przyczyniają się satysfakcjonującego zakończenia procesu decyzyjnego. Niezależnie od tego, czy podczas procedury OOS prowadzono nieformalne konsultacje , czy też nie, po zakończeniu raportu OOS i przedłożeniu właściwym władzom, muszą nastąpić konsultacje oficjalne.
Obowiązkiem władz jest skuteczne powiadomienie społeczeństwa (nie tylko lokalnej społeczności) o otrzymaniu raportu OOS oraz o miejscu i terminie możliwym do zapoznania się z jego treścią. Konieczne jest również poinformowanie o sposobach i terminie składania uwag, opinii. W ramach procedury ocenowej zazwyczaj odbywają się również konsultacje autorów raportu OOS z przedstawicielami odpowiednich władz oraz organami administracyjnymi i samorządowymi.
Warunkiem powodzenia procesu konsultacji społecznych, a przede wszystkim spełnienia ich celu, jest przestrzeganie kilku zasad:
EKO-KONSULT Spółka z o.o. ul. Narwicka 6, 80-557 Gdańsk + 48 58 554 31 38 (39) |
Napisz do nas: |
Oddział w Krakowie: 32-095 Modlnica, +48 669 890 009 |