Mapa potencjalnych miejsc przeznaczonych pod lokalizację morskich farm wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej Źródło: Instytut Morski w Gdańsku, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej |
Odnawialne źródła energii stanowią uzupełnienie w wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej z innych źródeł. Polski potencjał OZE na tle innych państw europejskich plasuje się na przeciętnym poziomie, z wyjątkiem potencjału możliwego do wykorzystania poprzez lokalizację morskich farm wiatrowych (MFW) w obrębie polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku.
Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku prognozuje wykorzystanie OZE w sektorze paliwowo-energetycznym w 2030 r. na poziomie 23 %, a w 2040 r. udział OZE szacuje się na poziomie 28,5%.
|
Tak poważny przyrost energii odnawialnej możliwy będzie w przypadku lokalizacji dużych farm wiatrowych na morzu. Przyrost mocy OZE na Bałtyku będzie wymagał wyprowadzenia podmorskich kabli na ląd w województwie pomorskim. Kilkoma „korytarzami” wiązki kabli zostaną w yprowadzone w rejonie Lubiatowa, Ustki i Rowów. Lokalizacja planowanych MFW w obszarach morskich RP przedstawiono na r ysunku. (Źródło) Uzupełnieniem dla MFW będą lądowe instalacje fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną oraz instalacje energetyki rozproszonej – klastry energii oraz prosumenci energii odnawialnej.
EKO-KONSULT, wspólnie z Instytutem Morskim i MEWO S.A., był koordynatorem prac oraz współautorem „Raportu o oddziaływaniu na środowisko Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica”. EKO-KONSULT wykonał analizę zapisów decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III wraz z infrastrukturą przesyłową dla CDM Smith Sp.z o.o.
EKO-KONSULT Spółka z o.o. ul. Narwicka 6, 80-557 Gdańsk + 48 58 554 31 38 (39) |
Napisz do nas: |
Oddział w Krakowie: 32-095 Modlnica, +48 669 890 009 |