Po pięciu latach obowiązywania poprzedniej edycji, we wrześniu 2021 r. Polski Komitet Normalizacyjny opublikował normę PN-EN 60079-10-1:2021. W edycji tej, w załącznikach B, C i D, które określają zasady ustalania źródeł emisji, oceny wentylacji i wyznaczania zasięgów stref, wprowadzono istotne zmiany w metodyce klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem w pomieszczeniach. Najistotniejsza z nich polega na dodaniu zapisu w załączniku D dotyczącym zasięgów, w zasadzie całkowicie uniemożliwiającego stosowanie grafu D.1 do ustalania zasięgów stref w przestrzeniach zamkniętych. Efektem tej oraz innych zmian w normie może być konieczność ustalenia nowych zasięgów i rodzajów stref zagrożenia wybuchem w pomieszczeniach.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa należy zweryfikować klasyfikacje stref zagrożenia wybuchem oparte na poprzednim wydaniu normy. Ze względu na brak w aktualnej normie wytycznych dotyczących ustalenia zasięgów stref zagrożenia wybuchem w pomieszczeniach, należy rozważyć zastosowanie innych publikacji, w tym standardów i kodów krajowych, co zgodnie z treścią samej normy jest dopuszczalne. Co więcej, wobec wprowadzonych w PN-EN 60079-10-1:2021 ograniczeń, ich stosowanie stanowi istotne uzupełnienie metodyki w przedmiotowym zakresie.
Klasyfikacja stref zagrożenia stanowi podstawowy element koncepcji ochrony przed wybuchem. Niewłaściwie wykonana klasyfikacja skutkować może doborem urządzeń w nieodpowiednim wykonaniu ATEX, powodując zagrożenia w miejscu pracy. Podążając za podstawową zasadą bezpieczeństwa, jaką jest stosowanie aktualnej wiedzy technicznej, wymagana jest weryfikacja klasyfikacji stref, jeśli dotychczas była ona oparta o wytyczne normy PN-EN 60079-10-1 z 2016 r.
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w normach i nowych trendach technologicznych? Zapraszamy do zapoznania się z oferta szkoleniową prowadzonej przez nas Akademii.
Autor:
Grzegorz Orlikowski
EKO-KONSULT Spółka z o.o. ul. Narwicka 6, 80-557 Gdańsk + 48 58 554 31 38 (39) |
Napisz do nas: |
Oddział w Krakowie: 32-095 Modlnica, +48 669 890 009 |